PERİODONTOLOJİ

PERİODONTOLOJİ

PERİODONTOLOJİ

Periodontoloji, dişlerin veya kaybedilmiş dişlerin yerine yerleştirilen implantların çevresini saran dişeti ve periimplant yumuşak dokuların, dişleri ve implantları destekleyen çene kemiği gibi sert dokuların sağlığının korunması ve hastalık oluştuğunda tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalıdır.

Diş etleriniz yeterince sağlıklı mı?

Diş etleriniz;

 • Portakal kabuğu görüntüsünde ve açık pembe renkli ise,
 • Dişlerinizi köklerin başlangıç kısımlarından itibaren çevreleyen ve diş hatları boyunca devam eden bir dişeti sınırınız varsa,
 • Kırmızılık, şişkinlik ya da enfeksiyon şikayetleriniz yoksa,
 • Normal fırçalama ve ip kullanımıyla kanama meydana gelmiyorsa,
 • Diş etlerinde fırçalama sonrası herhangi bir ağrı oluşmuyorsa,
 • Dişlerinizi sıkı tutan, güçlü görüntüye sahip diş etleriniz varsa,diş etlerinizde problem bulunmamaktadır.

 

 

 • Dişleriniz kendiliğinden ya da fırçalarken kanıyorsa,
 • Diş etlerinde kırmızılık, şişlik ve düzensiz bir görünüm varsa,
 • Diş etlerinizde zaman zaman ağrı, etlere bastırılınca hafif ağrı, dişetinden sızan iltihap veya o bölgedeki dişte hassasiyet hissediyorsanız,
 • Diş etlerinde çekilme ve açığa çıkan kök yüzeyleri tespit ettiyseniz,
 • Diş eti kenarlarında diş taşları nedeniyle oluşan siyah alanlar görüyorsanız,
 • Dişlerde sallanma, uzama ve dişler arasında açılmalar dikkatinizi çektiyse,
 • İltihaba bağlı ağızda koku ve kötü tat duyuyorsanız,
 • Dişetlerinizde kaşınma, karıncalanma hissi duyuyorsanız,

  Diş etleriniz sağlıksız demektir.SEBEPLER:

 

 • Diş eti hastalıklarının temel nedeni bakteri plağı adı verilen, diş yüzeylerini saran, yapışkan saydam tabakadır. Dişinizin üzerini kazıdığınızda plağı fark edebilirsiniz. Bakteri plaklarının bir miligramı yaklaşık 500 milyon bakteri barındırmaktadır. Ancak diş eti hastalıklarının tek nedeni bakteri plağı değildir.
 • Ağızdan nefes alıp vermek dişeti hastalıklarının oluşumunda önemli bir etkendir.
 • SİGARA Kanser, akciğer, kalp hastalıkları gibi bir çok önemli rahatsızlıklara davetiye çıkaran sigara dişlerimiz için de önemli bir tehlikedir. Diş etleri bakımından incelendiğinde sigara ağız içi mukozasına zarar vererek diş etlerinin yumuşamasına ve dişeti hastalıklarının gelişmesine neden olur. 
 • İLAÇ KULLANIMI Doğum kontrol hapları, anti-depresanlar, kalp ilaçları ağız sağlığınıza önemli etkiler yapan ilaçlardandır. Bu ilaçları kullanan kişilerin ağız ve diş sağlığı konusunda sık sık hekim kontrolünde bulunmaları gerekmektedir.
 • HORMONAL DEĞİŞİMLER Hamilelik, puberte, menapoz, mensturasyon gibi hormonal değişikliklerin yoğun olduğu dönemlerde diş etleriniz bu daha hassas hale gelir. Bu gibi hormonal değişim dönemlerinde diş etlerinin daha hijyenik tutulması gerekmektedir. 
 • ÇAĞIN HASTALIĞI: Stres, Büyüyen şehirler, zorlaşan yaşam tarzı ile birlikte çağın tedavi edilemeyen rahatsızlarından birisi haline gelen stres, ağız ve diş sağlığı bakımından da negatif etkiye sahiptir. Vücudun kolay enfekte olur hale gelmesine neden olan stresten uzak durmak, sadece dişleriniz için değil, vücudunuz için olumlu bir yaklaşım olacaktır.
 • GENETİK FAKTÖRLER Ailenin genlerinde bulunan bir diş problemi kodlaması, genetik olarak nesillere aktarılabilir. Bu durumda, kişi ağız ve diş bakımını en ufak şekilde bile ihmal etse enfeksiyon durumu söz konusu olur. Bu nedenle aile fertlerinde önceden diş problemleri yaşamış kişiler varsa, daha sık dişçiye gitmek doğru olacaktır. 
 • DİŞ SIKMAK - DİŞ GICIRDATMAK Diş ve diş eti arasındaki bağ kuvvetlerinin zayfılamasına neden olarak, periodontal dokunun zarar görmesine neden olurlar. Diş etlerindeki çekilmenin bir sebebi de diş sıkmaktır. Mutlaka gece plağı takılarak bu sıkmanın durdurulması gerekir.

 

 

 • DİABET - ŞEKER HASTALIĞI Diabet hastaları periodontal (diş eti) enfeksiyon açısından yüksek risk grubuna girerler. Mutlaka rutin diş eti kontrollerini bir diş eti uzmanına (periodontolog) yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca diğer kişilere nazaran ağız hijyenlerine daha fazla hassasiyet göstermelidirler.
 • DENGESİZ BESLENME Diş ve diş etlerinin sağlığı dışında, vücudumuzun her organı için önemli bir faktör beslenmedir. Dengesiz veya yanlış beslenmenin sonucu zayıf düşen vücudumuz, diş etlerinin de zarar görmesine neden olabilir.
 • KÖTÜ YAPILMIŞ KURON KÖPRÜ VE DOLGULAR Dişetine basan ve taşkın yapılmış dolgu, kuron ve köprüler dişetlerinde problem oluşturur.


ÇEŞİTLERİ :

 • GİNGİVİTİS En teme dişeti hastalıklarından birisi olan Gingivitis, dişetinin kırmızı ve şiş olmasına ve fırçalama esnasında diş etlerinin kanamasına neden olur. Genellikle bu safhada hasta pek fazla rahatsızlık duymaz. Uygun tedavi ve iyi bir bakımla dişeti sağlığı tekrar kazanılabilir. Eğer ağız sağlığı konusunda gerekli önem gösterilmezse gingivitis, periodontitise doğru ilerlemeye başlar.

 • AGRESİF PERİODONTİTİS Hastalığın agresif, yıkıcı bir şekilde ilerlemesi söz konusudur. Yapılan diş eti tedavisine cevap vermeyebilir ve antibiyotik tedavi ile desteklenmesi gerekebilir.

 • KRONİK PERİODONTİTİS Dişin destek dokularındaki iltahap sonucu ilerleyici nitelikte diş ile diş eti arasındaki doku ve kemik kaybına neden olmaktadır. Dişetlerinde cepler ve çekilme ile karakteristiktir. En çok görülen periodontitis çeşitidir. Genellikle yetişkinlerde görülmesine karşın her yaşta olabilir. Diş ile diş eti arasında yer alan dokunun yitirilmesie yavaştır, ancak hızlı ilerleme periodları da görülebilmektedir.

 • SİSTEMİK BİR HASTALIĞIN GÖSTERGESI OLARAK ORTAYA ÇIKAN PERİODONTİTİS Daha sıklıkla gençlerde şeker gibi bir sistemik hastalıkla beraber gözlenir.

 • NEKROTİZAN PERİODONTİTİS Dişi çevreleyen kemik dokusu ( Alveoler ), kemikte, periodontal ligamentte (diş ile kemik arasındaki lifler) ve diş eti dokusunda nekrotizan karakterde iltihap vardır. Immun sistemin baskılandığı, kötü beslenmenin olduğu ve AIDS virüsü taşıyan kişilerde daha sıklıkla gözlemlenir.TEDAVİ: Diş eti hastalığının tedavisi sürecinin başında, diş ile diş eti arasında meydana gelen cep derinliklerinin ölçülmesi gereklidir. Teşhis, ölçüm işleminden sonra cebin derinliği ve miktarı gös önünde bulundurularak konulmaktadır. Derin cepler diş eti hastalığının ilerlemesini hızlandıracağı için, yapılacak olan tedavide amaç öncelikle derin ceplerin mümkün olduğunca sığlaştırılmasıdır. Derin ceplerin içine yerleşen mikroorganizmaların fırçalama veye diş ipi kullanımı ile tamamıyla temizlenmesi mümkün değildir. 


Diş eti hastalığının seviyesine göre uygulanacak tedavi aşağıdaki plan içersinde yürütülmektedir;

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİNİ ARTIRMAK: Ağız ve diş sağlığınız için genel temizlik ve kontroller altı ayda bir yapılırken, periodontal hastalığı olan veya buna eğilimli kişilerde, hekimin talimatları doğrultusunda daha kısa olacak periyotlarda temizlik yapılmalıdır. Ceplere yerleşen plağın içindeki mikroorganizmalar üç - dört aylık bir süreçte çoğalarak, kemiğe zarar verebilecek sayılara ulaşır. Sık diş taşı temizliği yaptırmak bu birikimi önleyerek kemiğin zarar görmesini önler.

 

ÖNCE

SONRA

 • KÖK YÜZEYİ DÜZLEŞTİRİLMESİ Halk arasında küretaj olarak bilinen kök yüzeyi düzleştirilmesi, kök yüzeyine tutunmuş olan eklentileri özel küretler yardımıyla kazıyarak, yüzeyden uzaklaştırma ve sağlıklı kök yüzeyini açığa çıkartarak dişetinin tekrar kök yüzeyine yapışmasını sağlama işlemidir.

 • GİNGİVEKTOMİ VE GİNGİVOPLASTİ İlaca bağlı ya da kalıtsal olarak dişeti büyümelerinin de oluştuğu gözlenmiştir. Bu diş eti büyümelerine kemik erimesi eşlik etmiyorsa ya da kemik oluşturulmasını gerektiren derinlikte etkiler mevcut değilse diş eti büyümelerini, dişle dişeti arasındaki yumuşak doku duvarını keserek çıkartabiliriz. Bu işleme Gingivektomi denir. Bu işlemden sonra genellikle diş etini cerrahi yöntemlerle düzelterek normal fizyonomisini geri kazandırmak için ise Gingivoplasti işlemi uygulanır.

 

ESTETİK DİŞ ETİ UYGULAMALARI:

Diş etleri sağlıklı bir gülümseme için kaçınılmaz bir unsurdur. Dişleriniz ne kadar sağlıklı olursa olsun, düzgün bir diş eti çevrelemesine sahip değilseniz, çevrenize o etkileyici gülümsemeyi vermeniz zordur.


 • Sağlıksız diş etleri: Dişetlerinize estetik uygulamadan önce, dişetlerinizin sağlıklı olması önemlidir. Periodontal hastalık nedeni ile diş etlerinin kırmızı, şiş ve parlak olmaları durumunda öncelikle diş eti tedavisi süreci uygulanır.

 • Sağlıklı Gülümseme: Gülümsediklerinde diş etleri fazla gözüken vakalarda herhangi bir estetik diş hekimliği işlemi yapılacak olsa da olmasa da yapılacak küçük bir operasyon ile diş eti fazlalıkları uzaklaştırılarak daha hoş bir gülümseme elde edilebilir.


 • Diş eti çekilmesi: Diş eti çekilmesi sonucu bazı dişler çok uzun gözükebilmektedir. Bu dişlerde kök yüzeyleri açığa çıkmıştır. Bu gibi durumlarda, öncelikle diş eti tedavisi yapılarak bu açıklıklar yumuşak doku greftleri ile kapatılmalıdır.

 • Düzensiz diş eti sınırları: Dişleri çerçeveleyen diş etleri bazı dişlerde, diş eti çekilmesi, sürme bozukluğu ve diş kaybı gibi nedenlerden dolayı çok yukarda yada çok aşağıda olabilir. Estetik uygulamasından önce dişeti şekilleri ideale getirilmelidir.

Güncellenme Tarihi : 02-11-2018 12:41:54