PORSELEN KRON - KÖPRÜ UYGULAMALARI

PORSELEN KRON - KÖPRÜ UYGULAMALARI

PORSELEN KURON KÖPRÜ

Takılıp çıkartılabilen protezlere oranla hasta tarafından daha kolay kabul edilir ancak uygulanabilmesi için bir takım koşulların var olması gereklidir. Dişlerin hazırlanması ve ölçü alınmasını takiben 3-4 seansta ve 1 haftada işlem tamamlanır. Protezin metal destekli porselen, Metalsiz porselen, Zirkonyum destekli porselen olmak üzere çeşitleri vardır. Ağzınıza en uygun olanı hekiminiz tarafından belirlenecektir.

Kron hangi dişlere yapılır?

Çürük veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan,

Renkleşmiş ve rengi geri döndürülemeyen dişlere,

Şekil bozukluğu olan dişlere,

Kanal tedavisi görmüş zayıf dişlere (dişlerin kırılmasını önlemek için),

İmplant üzerine 


Köprü

Bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, üzerlerine gelen kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması işlemidir.

Kaplamada olduğu gibi diş hekiminiz tarafından destek olarak alınacak dişler şekillendirilip ayni işlemler gerçekleştirilerek yapılır. İmplant üzeri köprülerde ise destek dişler yerine implantlar yer alır.

Eksik dişlerin yerine protez yapılmazsa ne olur?

Köprü yapılmadığı taktirde hastanın komşu dişleri ve diğer çenedeki karşıt dişi, çekim boşluğuna doğru hareket eder. Bu nedenle bozulan diş kapanışı çürüklere ve diş kayıplarına yol açar.Eksik diş olan bölgede yanakta çökme olur.
Herhangi bir nedenle diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar. Bunun sonucunda yandaki dişlerde dişeti problemleri, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler meydana gelir. Eğer uzun süre bu boşluk implant yada köprü ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olabilir.
Diş eksikliği ve yerine protez yapılmaması sonucu ortaya çıkan diğer problemler ise, çiğneme eksikliği ile ortaya çıkan sindirim bozuklukları ve hastalıklardır. Kayıp dişin konumuna göre konuşma bozuklukları ve estetik sorunlar olarak sayabiliriz.

Diş eksikliğinde ortaya çıkan diğer bir sorun ise eksik tarafın kullanılmaması sonucu eklem rahatsızlıklarının ortaya çıkması ve kullanılmayan bölgede ki dişlerin daha kolay daha çabuk çürümesi (işleyen demir ışıldar )

 

Protez yapılması hastaya ne fayda sağlar?

Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya ayni zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır.

Protez uygulamalarıyla kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır.

Bu da fonksiyonel bozuklukların yani sıra, insanlarda kendine güven duygusunun azalmasına neden olur.
Yıllar boyunca insanların yemek yeme, çiğneme, yutkunma ve geceleri bazı nedenlerle diş gıcırdatmaları sonucunda, dişler farklı oranlarda aşınırlar. Ayrıca çürükler ve kaza sonucunda dişlerin bazı bölümlerinde kırılmalar oluşur. Bu gibi durumlarda, kron veya köprü adı verilen protezler ile dişlerin kaybolan yapıları, tekrar yerine konur 


Kron ve köprülerin bakımı nasıl yapılır? 

Protezlerinizin temizliği uzun ömürlü olması açısından çok önemlidir. Özellikle protezin destek dişlerinin tüm dişeti kenarları çok iyi fırçalanmalıdır.
Dişlerinizi en az gece yatmadan önce olmak kaydıyla iki defa ve bir defa da diş ipi ile köprülerin altını dental floss ile veya ara yüz fırçaları ile temizlemelisiniz. Bu temizleme işlemi, bakterilerden oluşan plakları ortadan kaldıracaktır. Bu konudaki en önemli nokta diş ve dişetinizin birleştiği bölgedeki (sulcus) plakların temizlenmesidir. Kronların kırılmasını veya zarar görmesini önlemek için, sert yiyecek ve nesneleri çiğnemekten kaçınmak gerekir. Yine her durumda olduğu gibi diş hekiminizi rutin (6 ay ile 1 yıl arasında ) olarak ziyaret etmeniz, kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Güncellenme Tarihi : 15-02-2023 17:44:36