KEMİK DÜZELTME VE OGMENTASYONLARI

KEMİK DÜZELTME VE OGMENTASYONLARI

KEMİK DÜZELTME

Herhangi bir nedenle diş çekimi yapılmış alanlarda protez yapımı öncesi kemik düzensizliği ve/veya anormal gelişmiş yumuşak dokuların varlığında; mevcut kemik düzensizliğinin giderilmesi ve/veya anormal gelişmiş yumuşak dokuların alınması gerekmektedir.

KEMİK OGMENTASYONU

Kemikte yatay ve dikey yönde kemik oluşturma amacıyla yapılan operasyonlardır. Kemik genişletme operasyonu da kemik ogmentasyonu içerisinde yer alır. Kemik tozu ve/veya hastanın kendi kemiği kullanılarak yapılan cerrahi işlemlerdir. 

Sert Doku Takviyesi (Ogmentasyon)

Sert doku greftleri, cerrahi operasyonlar esnasında kemik kaybının ileri boyutta olduğu bölgelerde yapay veya doğal kaynaklı kemik tozu uygulamaları ile kemik yapımı uyarılır. Kemik kaynağı kişinin kendi iskeletinin bazı bölgelerinden alınabildiği gibi günümüz teknolojisinde insan harici canlı kaynaklardan elde edilebilmektedir. insan kadavraların da yapay kemik elde edilebilir. Sentetik bazı minerallerden yapay olarak da kemik tozu ve blokları elde edilip hastalara uygulanabilmektedir. Hatta son teknolojiyle hastadan alınan üç boyutlu tomografi ile kişinin kemik boşluğuna birebir uygun lego parçası gibi spesifik kemik blokları da üretilebilmektedir.