KÖPEKBALIĞI DİŞ DOLGUSU

KÖPEKBALIĞI DİŞ DOLGUSU

KÖPEKBALIĞI DİŞ DOLGUSU

Son yıllarda biyo-uyumluluk son derece önem kazanan bir konudur. En hızlı değişimgelişim gösteren alanlardan birisi de biyomimetrik  diş hekimliğidir. Özellikle kök hücreler alanında çalışan bilim adamları; dişleri çürükten temizledikten sonra, sadece olabildiğince  sağlıklı- maddelerle doldurmak yerine; bu boşlukları aynı zamanda tedavi edecek minerallerle  örtüp kaybolan maddeyi yerine koymayı hedefliyorlar.

Yapılan araştırmalar en dayanıklı diş yapısının köpek balıklarında bulunduğunu  ortaya koymuştur. Ortalama 150 yıl kadar sağlıklı bir şekilde kalabilecek hidroksil apatit kristallerine sahipler. Bu kadar yoğun kristaller; kişinin diş dokusu ile karşılaştığında, bir kaç ay içerisinde oluşturabilen bir mineral içeriyor. Tamamen biyo uyumlu olan, ağızda yıllarca yer aldığında insan sağlığını tehdit edecek hiç bir materyal bulundurmayan bu madde, aynı zamanda dişinizi onarıyor. Üstelik de köpek balığınınki kadar sert bir kristal yapısına ulaşabiliyor.

Henüz ülkemizde oldukça az hekim tarafından bilinip kullanılan bu yeni dolgu maddesinin adı KÖPEK BALIĞI DİŞ DOLGUSU. Rengi ışınlı (plastik) dolgular kadar dişle aynı değil, ancak zamanla diş dokusuyla kaynaşması arttıkça kişinin kendi diş rengiyle uyum kazanıyor. Hepsinden en önemlisi, insan sağlığına  gerçek manada uyumlu, organik bir madde kullanıyoruz. Üstelik mükemmel bir artısı da var. Dişin eksik maddesini yalnızca doldurmuyor; zamanla onarıyor ve çok ciddi bir sertliğe ulaşıyor. Dünyanın şuan bilinen insan sağlığına zararsız içeriğine sahip tek dolgu maddesidir.

Merkezimizde  kullandığımız bu organik dolgu maddesinin bir kaç yıl içerisinde ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılmasını ümit ederiz.